HeERO Nedir?  (Harmonised eCall European Pilot)
HeERO projesi 112 acil çağrı numarasına bağlı olarak çalışan araç içi acil çağrı sistemini hedeflemektedir. 2015 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkelerinde tüm araçlar bu sisteme uyumlu halde üretilecek olup, ülkelerin de Acil Çağrı Merkezlerini e-Call çağrılarını karşılayacak şekilde yeniden dizayn etmeleri istenecektir.
Bu sisteme sahip olan bir araç kaza yaptığında sistem otomatik olarak devreye girecek ve 112 acil çağrı merkezini arayacaktır.112 Acil Çağrı Merkezi, arayan aracın konum bilgisini araçta bulunan GPS ile tespit edecek ve araçta bulunan sensörler sayesinde araçta meydana gelen hasarı da yaklaşık olarak hesap edecektir. Çarpma ile birlikte devreye giren sistem sayesinde araç içerisinde bulunan kişiler ile Acil Çağrı Merkezinde bulunan görevliler karşılıklı olarak görüşebileceklerdir. E- Call çağrısı alındıktan sonra Acil Çağrı Merkezinde (Polis – Jandarma – Ambulans – İtfaiye )bulunan tüm görevliler tarafından kaza yapan araca gerekli müdahale yapılacaktır.
            2011–2013 yılları arasında 9 Avrupa ülkesi 112 alt yapısını kullanarak, birlikte çalışabilir araç içi acil çağrı sistemini kurmaya başlamışlardır. Pilot ülkelerdeki uygulamalar Avrupa Standardizasyon Kurumunun belirlediği standartlar çerçevesinde değerlendirilecek ve tüm Avrupa Birliği ülkelerinde uygulama birliği sağlanacaktır
Pilot Ülkeler
HeERO 1 projesi Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, Hollanda, İtalya, Romanya ve İsveç tarafından yürütülmektedir. 2013–2015 yılları için Avrupa Birliği tarafından HeERO2projesine3 milyon EURO ödenek ayrılmıştır. 1 Ocak 2013 tarihinde 9 pilot ülkeye ilave olarak 6 yeni ülke projeye dâhil edilmiştir.HeERO2 projesinin pilot ülkeleri Türkiye, İspanya, Bulgaristan, Lüksemburg, Danimarka ve Belçika’dır.
Proje, Türkiye adına İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek olup, ASELSAN A.Ş.- TÜRK TELEKOM A.Ş. – TURKCELL -  RENAULT-  TOFAŞ İçişleri Bakanlığının alt yüklenicileri olarak projede yer alacaklardır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* ​HeERO 1 Pilot Ülkeler
* HeERO 2 Pilot Ülkeler
 
 
 
 
Sistemin Amacı
HeERO projesinin temel amacı Avrupa Birliği ülkelerinde araç içi acil çağrı sistemini oluşturmak ve Avrupa’da uygulama birliği altyapısını gerçekleştirmektir. Bu projenin iki önemli koşulu bulunmaktadır;
Birlikte çalışabilirlik ve sınır ötesi devamlılık: Avrupa içerisinde seyahat eden herhangi bir aracın, ciddi bir kaza anında e-Call servisini kullanabilmesi çok önemlidir. Birlikte çalışabilirlik sadece aynı teknolojiyi kullanmayı değil, aynı zamanda 112 Acil Çağrı Merkezlerindeki iş ve işlemleri de kapsamaktadır.
            Uyumlulaştırma: Avrupa içerisinde, ülkelerin e-Call servislerinin uyumlu bir şekilde çalışması büyük önem taşımaktadır.
Sistemin Avantajları
  • Aracınızdaki e-Call cihazı, kaza anında ciddi bir darbe ikazı alır almaz en yakın 112 Acil Çağrı Merkezini arayarak kaza yerinin coğrafi koordinatlarını ve ilgili diğer bilgileri çağrı merkezine iletebilmektedir.
  • Araç içerisindekiler bilinçlerini kaybetseler dahi, kurtarma ekiplerine kazanın olduğu yerin bilgisini ve araçtaki hasar miktarını verebilmektedir.
  • Sistemin devreye girmesi ile birlikte araç içerisindeki konuşmalar olay anında 112 acil çağrı merkezindeki görevliler tarafından dinlenebilmektedir.
  • Ekipler dakikalar içerisinde olay yerine intikal ederek olaylara müdahale edebilmektedir. e-Call olarak adlandırılan bu sistem tüm Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Norveç, İzlanda ve İsviçre’de de uygulamaya konulacaktır.
  • Aynı cihaz bir buton aracılığıyla manüel olarak da acil çağrı yapabilmektedir.
SONUÇ;
2015 yılından itibaren otomotiv sektöründe üretilecek olan araçlar e-Call sistemine uyumlu olarak piyasaya sürülecektir. Üye ülkeler de 112 Acil Çağrı Merkezlerini 2015 yılına kadar bu sisteme uyumlu hale getireceklerdir.